март, 2017 ел
чәршәмбе

Казан шәһәрендә Бөтенроссия татар авыллары эшмәкәрләре җыены үтте. Анда катнашучы бер төркем делегатлар 10 мартта Арча районында булдылар.

Тәрәзә – йортның көзгесе. Яктырак та, матуррак та булсын өчен аларны күбрәк эшләтергә тырышабыз. Ә кышка кереп тәрәзәдән салкын өрә башлагач, матурлык онытыла, җылылык искә төшә. Шул вакытта тормышыбызга күптән килеп кергән, гадәти күренешкә әверелгән суык үткәрмәүче пластик тәрәзәләр кирәк була. Гадәттә, безнең күз беренче булып арзанрак әйбергә төшә. Сыйфат турында соңыннан, кытыршылыкларын тоя башлагач кына уйлыйбыз. Ә менә кыйммәт әйбернең бәясен кинәт төшерсәләр, күңелдә шунда ук шик туа. Ни өчен? Сәбәбе нәрсәдә? Димәк, юньле нәрсә түгел инде, тизрәк сатарга кирәк, дигән уй башка суга. Һәрчак алай түгел икән шул. “АрскПласт” ширкәте җитәкчесе Ринат Шиһабиев белән сөйләшүдән соң шундый фикергә килдек. Һәрхәлдә, алар оешмасында шулай.

Республикада милли мәгарифне үстерү сәясәте бара. Мәктәпләрдә ана телендә укыту сыйныфлары булдыру, тарихны, йолаларны, гореф-гадәтләрне өйрәнү, аларны тормышта куллану – болар бар да милләтне саклап калуга юнәлдерелгән чаралар.

Арча ЗУЭСының (“Таттелеком”) Арча өлкәннәр һәм инвалидлар йортына хәйриячелек белән беренче генә килүләре. Коллективның районда башкарган изге эшләре санап бетергесез булса да, әлеге йорт нигәдер читтәрәк калган. Халыкара хатын-кызлар көне уңаеннан, “Таттелеком”ның генераль директоры Лотфулла Шәфигуллин биредә өлкәннәр өчен бәйрәм ясау нияте белән уртаклашкач, Арча ЗУЭСы җитәкчесе Рафил Хисамиев бу идеяне хуплап ала.

Саба районында “Ел укытучысы” республикакүләм конкурсы кысаларында үткәрелгән “Йөрәгемне балаларга бирәм” исеме астында өстәмә белем бирү педагогларының һөнәри осталыкларын билгеләү буенча республика конкурсының зона этабы узды.

13 мартта “Үлем белән кайда сату итүләре турында хәбәр ит” Бөтенроссия наркотикларга каршы көрәш акциясенең 1нче этабы башланып китте. Ул 24 мартка кадәр дәвам итәчәк. Акция җәмәгатьчелекне законсыз рәвештә наркотиклар әйләнешендә катнашырга тарту һәм аларны медицина өлкәсендә булмаган юнәлешләрдә куллануга каршы профилактика, наркотикларга бәйле кешеләргә консультация бирү, дәвалау һәм тернәкләндерү буенча квалификацияле ярдәм күрсәтү максатларына юнәлдерелгән.

Һава торышы кинәт җылыну сәбәпле Арчаның янгын саклау гарнизоны язгы ташу вакытында куркынычсызлык кагыйдәләрен үтәвегезне сорый. Мондый вакытта елгалардагы боз юкара, аны астан су агымы юкартса, өске яктан кояш һәм эрегән кар сулары ашый.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: