март, 2017 ел
җомга

1 апрель – Халыкара кошлар көне. Экология икеайлыгы да шушы көннән башланып китә. Болар икесе дә бер–берсеннән аерылгысыз төшенчәләр.

Арчада Свердлау өлкәсеннән укытучылар булып китте.

Утар Аты мәктәбенең татар теле һәм әдәбияты укытучысы Зөһрә Касыймова “Туган тел” Бөтенроссия бәйгесеннән гран-при алып кайтты.

Район суды бинасы янына полиция машиналары килеп туктады. Ул арада булмады суд залыннан хөкемдарны зыян күрмәсен дип, саклап, суд бинасыннан алып чыктылар. Тиз арада янгын сүндерү машинасы килеп җитте. Машинадан янгын сүндерүчеләр чабышып чыкты. Ул тирәдән үтеп баручыларның күңеленә шом йөгерде...

Галим һәм язучы Рифат Җамал үзенең туган авылы Мирҗәмгә һәм Апазга иҗатташ дусларын алып кайтты.

Узган якшәмбедә Яңа Кенәр урта мәктәбендә Садыйковлар гаиләсе кубогына волейбол турниры үтте.

25 мартта Курса-Почмак мәктәбе спорт залында “Ак барс” агрокомплексы” хуҗалыгы призына көрәш бәйгесе узды.

Ирекле халык дружиналарына республикада да, районда да зур игътибар бирелә. Безнең районда 202 кешене берләштергән 20 ирекле халык дружинасы уңышлы гына эшләп килә. Шуларның 16сы авыл җирлекләре территорияләрендә, 4се Арчада.

“Авылым күрке – яшь гаилә” район бәйгесендә Кышкар авылыннан Илмира һәм Илнар Зариповлар беренче урынны яулады һәм телевизор белән бүләкләнде. Әлеге пар белән якыннанрак танышу өчен Кышкарга юл тоттык.

Россия Эчке эшләр министрлыгының Арча районы буенча бүлеге ЮХИДИ бүлекчәсе хезмәткәрләре суд приставлары белән берлектә рейд уздырдылар. Максаты – юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозган өчен салынган штрафларны вакытында түләмәүчеләрне барлау. Андыйлар күп, әмма бу юлы исерек килеш юлга чыгып “эләккәннәргә” басым ясалды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: