август, 2017 ел
җомга

Икмәк булса, җыр да була, дип башлыйм әле сүземне. Күпме генә кабатласак та, искермәстер алар. Чөнки нинди генә бәйрәм, тантана булмасын, икмәктән башка табынның яме булмый. 8 августта Арча элеваторына икмәк тә килде, җырлар да яңгырады. Бу көнне “Яңарыш” хуҗалыгы шоферы Фаяз Габделхаков арбалы “КамАЗ” машинасы белән 2017 елның беренче уңышы ашлыгын китерде.

“Кырлай” ширкәтендә иртә өлгерә торган сортлы бәрәңге ала башладылар. Әлегә бер комбайн эшли.

Район хакимиятенә, безнең район газетасы редакциясенә үзара салым акчаларын тотуга кагылышлы мөрәҗәгатьләр алына: акча җыелган, әмма эш башланганы күренми, димәк, җирлек башлыклары эшләп җиткерми, эш башкаручыны кем билгели, референдум карары белән билгеләнгән сроклар нинди һ.б. Без бу сорауларны районның финанс–бюджет палатасы җитәкчесе Фәнис Исмәгыйлевка юлладык һәм үзара салым акчаларын тоту тәртибен аңлатып бирүен сорадык.

Асфальт юлдан җилдерүләре күңелле. Бу рәхәтлекне хәзер олы юлдан эчкәре урнашкан авыл халкы да татый башлады. Күптән түгел (15 июль) Кызылъяр авылына барырга туры килде. Юлында тулы көчкә эш бара иде. Авыл эченә ялтырап торган асфальт юлдан кердек. Бүген инде анда эшне төгәлләп киләләр.

Дөньяны мәхәббәт яшәтә. Гаиләдәге ярату, хөрмәт хисеннән торучы мохит кешенең күңеленә ныклап урнашып, үзе белән ияреп йөри һәм хезмәтендә уңышларга ирешүдә дә нык ярдәм итә.

Арчадан Мортазиннар гаиләсе Ульяновскида узган “Идел буеның уңышлы гаиләсе – 2017” төбәкара фестиваль-конкурсында “Гаилә эше” номинациясендә җиңүче булды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: