декабрь, 2017 ел
чәршәмбе

Районның беренче фермерларыннан булган Камил Фатыйхов бүген инде көлке тоелган бер вакыйга турында сөйләде. Колхоз рәислегеннән китеп аерым хуҗалык төзергә тотынган иде ул.

Район Советында машина-трактор двигателен газ ягулыгы белән эшләтү базарын үстерү мәсьәләсе буенча киңәшмә үткәрелде. Киңәшмәдә район башкарма комитеты җитәкчесе Илшат Галимуллин катнашты.

2 декабрьдә Наласа урта мәктәбендә 2004 елда туган һәм аннан яшьрәк яшүсмерләр арасында милли көрәш буенча “Игенче” хуҗалыгы призына район беренчелеге үткәрелде. Арча районының 16 мәктәбеннән 109 көрәшче килгән иде. Әтнә районыннан да 11 спортчы катнашты. Алар 11 үлчәү авырлыгында көч сынашты.

29 ноябрьдә Арчада “Мәрҗани” автомарафоны үткәрелде. Ул тарихчы һәм дин әһеле Шиһабетдин Мәрҗанинең 200 еллыгына багышлап оештырылды. Чарада теләге булган, мәгърифәтченең тормыш юлы, иҗаты белән кызыксынган һәр кеше шәхси автомобиле белән яки пассажир буларак катнаша алды.

1–10 декабрь республика һәм районда сәламәтлекләре буенча мөмкинлекләре чикләнгәннәр ункөнлеге буларак билгеләп үтелә. Ә 3 декабрь – Халыкара инвалидлар көне. Шул уңайдан Арча Мәдәният йортында район сәнгать осталары катнашында зур концерт булды.

Экология елы кысаларында, шәһәр администрациясе “ЭкоТехнология” һәм “Жилкомбытсервис” белән берлектә шәһәребезнең барлык белем бирү һәм мәдәният учреждениеләрендә калдыкларны аерым җыюны оештырды.

ТР буенча Роспотребнадзор идарәсенең Арчадагы территориаль бүлегендә 4 декабрьдән 18енә кадәр яңа ел бүләкләре сайлауда балалар товары сыйфаты һәм куркынычсызлыгы сораулары буенча кайнар линия эшли.

Декабрь башында Арча Укучылар сараеның каратэ түгәрәгенә йөрүчеләр традицион каратэ буенча Мәскәү шәһәре кубогына узган ярышларда катнашып кайтты.

2017 елның 7 декабрендә Арча муниципаль районының эвакуация органнары, гражданнар оборонасы хезмәтләре һәм формированиеләренең гражданнар оборонасы штабы белән берлектә махсус өйрәнүләре үткәрелә.

“Пирамида” күңел ачу үзәгендә “Нечкәбил–2017” бәйгесенең финалы узды. Тантаналы чарада райондашыбыз Раушания Закирова “Иҗади Нечкәбил” номинациясендә җиңү яулады.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: