март, 2018 ел
җомга

“Арча батырларын барлый – 2018” дип аталган бәйрәм “Урак өсте” фольклор күренеше шундый шигъри юллар белән башланып китте. Сәхнәдә уракчы хатын-кызлар урак ура, ир-егетләр чалгы белән печән чаба. Ә алгы рәтләрдә олы буын вәкилләре – хезмәт ветераннары утыра. Алар төрлесен күргән, күп авырлыкларны үз җилкәләрендә күтәргән.

Арча шәһәрендә иң борынгы, иң зур һәм иң озын (2 километр) урам бар. Сүзнең Зур урам турында барганын чамалагансыздыр инде. Рәхәт, иркен, машинада йөрүчеләр дә, җәяүлеләр дә ярата торган урам ул.

“Бердәм Россия” сәяси партиясенең “Нык гаилә” проекты кысаларында Президент В.В. Путинның демографик инициативаларын тормышка ашыру максатыннан балалы гаиләләрне кабул итү оештырылды. Ул Арча районында “Бердәм Россия” партиясенең җирле бүлекчәсендә үткәрелде.

Арчага Татарстан Республикасының бала хокуклары буенча вәкаләтле вәкиле Гүзәл Удачина, Татарстан Республикасының балигъ булмаганнар эшләре һәм аларның хокукларын яклау буенча комиссия секретаре Илсөяр Гарифуллина, Татарстан Республикасы суд приставлары хезмәте җитәкчесе Игорь Безуевский, Татарстан Республикасы Прокуроры урынбасары Юлия Наумова кайтты.

Республика мәктәпләрендә 1 февральдән ”Без бергә” дигән зур гаилә уеннары башланып киткән иде. Алар район мәктәпләрендә дә үтте. 10 мартта шул уеннарда җиңүче гаиләләр Арчага район ярышына җыелды.

Күршең үзеңнән яхшы булсын, диләр. Арча станциясе Хезмәт урамында яшәүче хезмәт ветераны Суфия Качалова бу яктан бик бай. “Без күршеләр белән гомер–гомергә туганнар кебек дус, тату яшибез, Аллага шөкер. Бары бергә, югы уртак булды. Хезмәттәшләрем дә онытмый. Ул да минем өчен зур шатлык”, – ди Суфия апа.

Икенче ел рәттән инде Россия Эчке эшләр министрлыгы Арча районы буенча бүлегенең ЮХИДИ бүлекчәсе хезмәткәрләре 8 Март көнне руль артындагы хатын-кызларга чәчәкләр бүләк итә. Казанда бу күркәм гадәт күптәннән бар икән инде. Башкалабызда эшләп, ЮХИДИ бүлекчәсен җитәкләргә кайткач, Ришат Хуҗин автоледиларга бәйрәм көнендә штрафлар урынына чәчәкләр бүләк итүне районда да матур традициягә әверелдерде.

10 мартта Шушмабаш урта мәктәбенең спорт залында 2006 елда һәм соңрак туган малайлар арасында “Северный” ширкәте призына көрәш буенча район беренчелеге үткәрелде.

Халыкара хатын-кызлар көнен районның волейбол федерациясе рәисе, “Арча КСМы” ширкәте җитәкчесе Рафаэль Муллагалиев спорт бәйрәме буларак та билгеләп үтәргә булды. Яшьләр эшләре һәм спорт бүлеге хезмәткәрләре белән берлектә ул хатын-кызлар арасында волейбол ярышлары оештырды.

Арчадан Яңа Кырлайга кадәр чаңгыда барганны хәтерләмиләр. 9 мартта, бәйрәм арты, чаңгычылар 20 км.га ярышка чыгып киттеләр. Кем идеясе икән бу, дип сораштым. Район башлыгыныкы, диделәр. Район башлыгы Илшат Нуриев үзе озатып калды чаңгычыларны. “Бу гади генә ярыш түгел, бу Тукайга бару”, – диде ул.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: