май, 2018 ел
җомга

17 майга район хуҗалыкларында 27601 гектарда (43 процент) сабан культуралары чәчелде. “Казанка” хуҗалыгы чәчүне беренчеләрдән булып төгәлләде.

Быел 30 мартта Арчада кул көрәше буенча республика чемпионаты узган иде. Безнең спортчылар анда беренчелекне яулады.

Әнисе 39 яшендә вафат була Рәшидә апаның. Биш бала (соңрак берсе үлә) ятим кала. Нәни Рәшидәгә нибары яшь ярым була.

Арчага әледән–әле кунаклар килеп тора. Бердән ул мәркәзебез Казанга якын, икенчедән, безнең Тукаебыз, күренекле язучыларыбыз, бай музейларыбыз бар. Әле менә яңа гына республиканың ветеран судьялары Арчага килеп китте.

Көндезге сәгать 2. Арча стадионында 5нче, 6нчы сыйныфта укучы малайларның футбол секциясе башланып китте. Малайлар тәннәрен язганнан соң, футбол уйнарга керештеләр.

Без табиб, шәфкать туташларын ак халаттан күреп гадәтләнгән. Ә беркөнне алар Арча педагогика көллиятенең спорт залына җыелдылар. Спорт киемнәреннән, үзләре шат. Әтнә, Балтач, Кукмара, Теләче, Саба районнарыннан да килгән иделәр. Баш табиблар да шунда.

15 майда Халыкара гаилә көне билгеләп үтелде. Әлеге матур бәйрәм көнендә Арча ЗАГСы ана капиталы алучы яшь гаиләләрне кунакка чакырды.

Гайшә апа Якупова белән без күптәннән танышлар. Аның бик күпләргә үрнәк булырлык батырлыгы, юлларында очраган авырлыкларны, ачы күз яшьләрен эченә йотып булса да җиңеп чыга алуы, сәхнәдә үзенә күңел тынычлыгы, тормыштан ямь табып яшәве турында яхшы беләм. Аралашып торсак та, Гайшә апа белән һәр очрашу миңа һәрвакыт бер яңалык китерә.

12 майда “Арча” балалар яшүсмерләр спорт һәм Укучылар сараеның спорт залларында район мәктәпләренең җыелма командалары арасында волейбол буенча ярышлар узды. Анда 17 команда, 140тан артык спортчы катнашты.

1989 елда Арча сәнгать мәктәбенә хореограф булып бер чибәр кыз кайта. Күңеле тулы ак хыяллар, якты өметләр, өстәвенә үзе чибәр, сылу... Бар күңелен балаларны биюгә өйрәтәм дип ашкынып кайтканда язмышының шушында булачагын, шушы мәктәптә төпләнеп калып 30 елга якын балаларны бию серләренә өйрәтәчәге турында уйлар килдеме икән аңа?

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: