Казан районара табигатьне саклау прокуратурасы аңлата

2020 елның 29 мае, җомга

2008 елның 25 декабрендәге «Коррупциягә каршы тору турында» 273-ФЗ номерлы Федераль законның 12 статьясы нигезендә дәүләт яки муниципаль хезмәт вазыйфасын биләгән Россия Федерациясе гражданы дәүләт яисә муниципаль хезмәттән азат ителгән көннән соң (алга таба – элеккеге хезмәткәр) 2 ел эчендә коммерцияле һәм коммерцияле булмаган оешмаларда граждан-хокукый шартнамә шартларында түбәндәге шартларны үтәгәндә, вазыйфалар биләргә һәм эш башкарырга хокуклы:

- әлеге оешмалар белән дәүләт идарәсе буенча аерым функцияләр аның вазыйфаи (хезмәт) бурычларына кермәгән;

- федераль дәүләт хезмәткәрләренең хезмәт тәртибе таләпләрен үтәү һәм мәнфәгатьләр конфликтын җайга салу буенча тиешле комиссиянең (алга таба – Комиссия) ризалыгы булу.

Шул ук вакытта элеккеге хезмәткәр яңа эш бирүчегә дәүләт яки муниципаль хезмәтнең соңгы урыны турында мәгълүмат бирергә тиеш.

2008 елның 25 декабрендәге «Коррупциягә каршы тору турында» 273-ФЗ номерлы Федераль законның 12 статьяның 4 өлеше һәм 2001 елның 30 декабрендәге 197-ФЗ номерлы Россия Федерациясе Хезмәт кодексының  4.1 статьясы нигезендә, эш бирүче элеккеге хезмәткәрләр белән хезмәт шартнамәсе төзегәндә, дәүләт яки муниципаль хезмәттән азат ителгәннән соң 2 ел эчендә әлеге шартнамә төзү турында дәүләт яки муниципаль хезмәткәрнең соңгы хезмәт урыны буенча яллаучы (эш бирүче) вәкиленә 10 көн эчендә хәбәр итәргә тиеш.  Хәбәр итү тәртибе Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2010 елның 8 сентябрендәге  700 номерлы карары белән билгеләнгән.

2008 елның 25 декабрендәге «Коррупциягә каршы тору турында» 273-ФЗ номерлы Федераль законның 12 статьясындагы 2 өлеше буенча элеккеге хезмәткәрләрнең күрсәтелгән таләпләрне үтәмәве яңа эш урыны буенча әлеге граждан белән төзелгән хезмәт яисә граждан-хокукый шартнамәсенең туктатылуына китерә.

Элеккеге хезмәткәр белән хезмәт яисә граждан-хокукый шартнамәсе төзү турында хәбәр итү буенча эш бирүче тарафыннан вазыйфаны үтәмәү хокук бозу булып санала һәм административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 19.29 статьясы нигезендә түбәндәге суммада штраф рәвешендә җәза билгеләнеп, җаваплылыкка тартыла:

гражданнарга-2 меңнән алып 4 мең сумга кадәр;

вазыйфаи затларга - 20 меңнән алып 50 мең сумга кадәр;

юридик затларга-100 меңнән алып 500 мең сумга кадәр.

Әлеге мәгълүмат муниципаль хезмәткәрләргә җиткерү өчен хәбәр ителә, шулай ук аны муниципаль берәмлек сайтында урнаштыруыгыз сорала (кушымтада бирелгән  үрнәк буенча).

Казан районара табигатьне саклау

прокурорының өлкән ярдәмчесе                                          Садриев Н.Ф.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: